ملاقات مردمی با مدیرکل محترم در روز های دوشنبه هر هفته در دفتر ایشان برگزار شده و به صورت چهره به چهره امکان بیان درخواست، مشکلات و دغدغه های مردم عزیزمان فراهم گردیده.

شما میتوانید جهت دریافت نوبت و هماهنگی با تلفن مستقیم دفتر مدیر کل
 
031-36700251
031-36688098


و یا تلفن های گویا به شماره

031-36693450-3

داخلی های :   302 - 303 - 306

تماس حاصل فرمائید

ایجاد سالانه ۲۰ تن غبار در کشور؛ حاصل فرسایش بادی زمین

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در حال حاضر سالانه ۲۰ تن غبار در اثر فرسایش بادی زمین در کشور ایجاد می‌شود

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، دکتر مسعود منصور در پنجمین مراسم گرامیداشت مقام ملی جنگل‌بانان و جان‌نثاران منابع طبیعی با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۲۵ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور در معرض فرسایش آب قرار دارد گفت: ۳۰ میلیون هکتار از عرصه‌ها در معرض فرسایش باد هستند، سالانه ۱۶ تن در هکتار در سال فرسایش خاک داریم و ۸۲۰۰ روستا و بیش از ۴۰۰ شهر نیز در معرض سیلاب هستند.

وی با اشاره به فرونشست ۱۰ تا ۲۰ سانتی متری سالانه زمین گفت: ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که ۳۰ برابر تبخیر بیشتر و یک سوم سرانه جهان پوشش جنگلی دارد.
وی افزود: اگر به دنبال استقلال هستیم باید امنیت ملی را تقویت کنیم و البته امنیت ملی در گرو امنیت غذایی و همه آن‌ها در گرو امنیت زیستی است پس حفظ آب، خاک و هوا ضامن این امنیت خواهد بود.
منصور با اشاره به اینکه ۳۸۰ دشت ممنوعه در کشور وجود دارد گفت: ما می‌توانیم تهدید‌های موجود در کشور را با اجرای طرح‌های متعددی کاهش دهیم به طور مثال هر هکتار جنگل دو و نیم تن اکسیژن ایجاد می‌کند و ۲۵۰ و ۵۰۰ میلیمتر نفوذ آب در زمین را افزایش می‌دهد همچنین اجرای طرح آبخیزداری می‌تواند فرسایش ۱۶ تنی زمین در اثر باد را به ۹ تن کاهش دهد و تا ۷۰ درصد از خسارت ناشی از سیل جلوگیری کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هم اکنون ۳۷ میلیون واحد دامی می‌تواند در مراتع ما تغذیه شود گفت: در حال حاضر ۲ هزار تن محصولات جانبی از جنگل‌ها برداشت و صادر می‌شود که البته نکته قابل توجه آن صادرات خام این محصولات است که باید برای آن نیز فکری شود.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی نیازمند همکاری و عزم جدی همه دستگاه‌ها و حاکمیت است افزود: اگر به دنبال توسعه کشور هستیم راه آن توسعه پایدار است که در این راستا باید همه دستگاه‌ها از ما تمکین کرده و فعالیت خود را به شکلی انجام دهند که خسارت ایجاد نشود و یا به سرعت خسارت ایجاد شده را جبران کند.
وی با اشاره به تشکیل ۳۷۰ تشکل مردمی در سال گذشته برای حمایت از جنگل‌ها و مراتع گفت: بارزترین مشارکت مردم با منابع طبیعی در اطفا حریق است که مردم بدون هیچ چشم داشتی در این عرصه مشارکت می‌کنند و البته متاسفانه سال گذشته شاهد جان باختن ۷ نفر در جریان آتش سوزی‌ها در استان‌های مختلف بودیم.
وی با اشاره به اجرای طرح بیمه بی‌نام با همکاری بیمه دی گفت: طرح بیمه بی‌نام برای جبران خسارت مردم است که در زمان حمایت از سازمان جنگل‌ها در اثر حوادث جان خود را از دست می‌دهند.
وی در خصوص نیاز ضروری سازمان جنگل‌ها و مراتع به تجهیزات گفت: پوشش رادیویی و بی‌سیم یکی از ضرورت‌ها به خصوص در اطفای حریق است که امروز در ۴ استان امکان استفاده از بی‌سیم دیجیتال فراهم می‌شود.
بنابر این گزارش امروز از تعدادی از جنگل‌بانان و جان نثاران این عرصه قدردانی شدند.

 

بازدید : 165 24 شهريور 1400 ساعت 12:36 ب.ظ
درحال بارگزاری