استفاده بهینه ازمنابع آبی با اجرای طرحهای آبخیزداری در اردستان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز اصفهان ؛ رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اردستان وجود 220 حلقه چاه آب کشاورزی، 900هزار هکتار عرصه مرتعی، جلوگیری از وقوع سیل و خسارت به تأسیسات پائین‌دست و کمک به کاهش افت منابع آب های زیرزمینی و شوری آب را از علل توجه به اجرای طرحهای آبخیزداری در این شهرستان بیان کرد.

مجید خداپرستان بااشاره به اینکه 35 طرح آبخیزداری شامل پخش سیلاب، بندخاکی و سنگ ملاتی با حجم ذخیره 20میلیون مترمکعب در شهرستان اردستان اجرا شده افزود: امسال 10 طرح آبخیزداری با حجم 10 میلیون مترمکعب آبگیری و کمک به سفره‌های زیرزمینی در این شهرستان اجرا شده است.
وی با بیان اینکه طرح پخش سیلاب موغار با 14حوضچه آبخیز مهمترین طرح آبخیزداری این شهرستان است گفت: عملیات خاک ریزی به حجم 80هزار مترمکعب خاک برداری 20 هزار متر مکعب و عملیات سنگ و بتن هزار مترمکعب با 12 میلیارد ریال هزینه اجرا شده که با اتمام این طرح حجم ذخیره آب در این طرح به دو میلیون مترمکعب افزایش پیدا خواهد کرد.
خداپرستان افزود: با اجرای طرح های آبخیزداری سالانه زمینه استفاده بهینه از 25 درصد روان آب ها امکان پذیر است.
وی گفت: مطالعات 14 حوزه آبخیزداری به مساحت 180 هزار هکتار در شهرستان اردستان انجام شده که برای اجرای ان 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 
 
بازدید : 91 27 شهريور 1398 ساعت 04:27 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری